Z poziomu Moje formularze zaznaczamy deklaracje, które chcemy dostarczyć, klikamy w przycisk 'Dostarcz', zaznaczamy opcję Dostarcz deklaracje elektronicznie przez system Odbierz-PIT i klikamy Dalej. Następuje Weryfikacja deklaracji i generowanie plików XML oraz plików PDF wysyłanych do pracownika.

W następnym oknie należy uzupełnić adresy e-mail lub numery telefonów komórkowych do podatników, jeśli te dane nie były wcześniej uzupełnione w Aktówce. Jeśli były podane, powinny się same wczytać.

,

W kolejnym oknie należy wybrać certyfikat do podpisania deklaracji wprowadzić adres nadawcy, czyli adres mailowy pracodawcy.

Dodatkowo możemy uzupełnić dane nadawcy, które będą przekazane pracownikowi w celu ułatwienia kontaktu w przypadku problemów z otrzymaniem deklaracji lub samą deklaracją.

Następnie kliknamy Podpisz i wyślij.

Po kliknięciu w "Podpisz i wyślij" następuje podpisywanie deklaracji i jej wysyłanie. Na końcu powinno pojawić się poniższe okno:

Następnie klikamy 'Wróć do aplikacji'. 

Z poziomu 'Moje formularze' możemy kliknąć w status przy danej deklaracji:

Wyświetli się okno, w którym możemy ponowić dostarczanie, sprawdzić statusy dostarczania lub zobaczyć historię dostarczenia.

Po kliknięciu w opcję "Pokaż historię dostarczenia" widzimy następujące okno:

Deklaracja zostanie przekazana do pracownika, który będzie mógł odebrać ją na stronie https://odbierz-pit.pl/. W przekazanej wiadomości SMS lub e-mail pracownik otrzyma informacje z adresem strony internetowej wraz z loginem i hasłem. Po zalogowaniu się do https://odbierz-pit.pl/ będzie mógł odebrać swoją deklarację.

Po zalogowaniu do odbierz-pit.pl będą widoczne dokumenty za rok 2022 przesłane do systemu. Z tego poziomu można pobrać deklarację - opcja 'Pobierz' lub kliknąć w jej 'Podgląd'.

Po pobraniu deklaracji, w systemie odbierz-pit.pl pojawi się informacja kiedy została odebrana deklaracja PIT.

W momencie odebrania deklaracji PIT-11 przez pracownika, status dostarczenia w programie zmieni się na dostarczony po odświeżeniu w programie. Można zaktualizować status dostarczenia klikając w opcję Ustawienia -> Dostarczanie PIT -> Aktualizuj teraz statusy dostarczenia.

 

Ponadto przy dostarczonej deklaracji (czyli odebranej przez pracownika w systemie odbierz-pit.pl) w deklaracji będzie widoczne Potwierdzenie Dostarczenia Dokumentu (PDD).

Dostarczone deklaracje są odpowiednio oznaczone w zakładce Moje formularze

oraz Raporty.

Statusy dostarczenia możemy zaktualizować klikając w programie w zakładkę: Narzędzia -> Ustawienia -> Dostarczanie -> Aktualizuj teraz statusy dostarczenia.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję