za pomocą zewnętrznej aplikacji Podpis elektroniczny Sigillum Sign

Po kliknięciu na “Wyślij e-Deklarację”, otworzy się okno przygotowania pliku XML do wysyłki. Gdy plik XML jest gotowy klikamy “Dalej”.

W polu “e-Podpis” wybieramy “Podpisz pliki aplikacją zewnętrzną (np. proCertum Smart Sign) ”, następnie klikamy na dole na przycisk “Podpisz i wyślij”.

Pojawi się komunikat z instrukcją jak należy podpisać plik aplikacją zewnętrzną. W tym momencie przygotowany plik XML został zapisany w konkretnej lokalizacji na komputerze - zapamiętujemy końcówkę numeru katalogu - w tym przypadku "BF7714’.

Sprawdzamy konfigurację swojego programu Sigillum Sign do e-podpisu, czy jest ustawiona zgodnie w wymogami serwera Ministerstwa i ustawiamy ten profil podpisu jako domyślny klikając na dole na przycisk "Ustaw jako domyślny".

Jeśli pracujemy na Systemie Windows postępujemy zgodnie instrukcją jaka pojawiła się w programie e-pity Płatnika - klikamy na przycisk ‘Dalej’ wówczas w Ekploratorze Windows otworzy się katalog, w którym zapisał się nasz plik XML i będzie można prawym przyciskiem myszy na nim kliknąć, wybrać program Sigillum Sign i kliknąć na opcję ‘Podpisz’. Zapisany plik XML otworzy się w aplikacji zewnętrznej i będzie można go podpisać swoim certyfikatem.

Jeśli plik XML się nie otworzy w programie Sigillum Sign można wskazać ten plik ręcznie.

Minimalizujemy okno programu e-pity Płatnika i otwieramy aplikację “Sigillum Sign” do e-podpisu wyszukując go na Pulpicie komputera.

Po otwarciu aplikacji klikamy na zakładkę ‘Podpisz plik’,

W polu ‘Profil’ wybieramy ‘e-Deklaracje’ i klikamy na ‘Dodaj pliki’.

wyszukujemy lokalizację  ‘Nazwa Użytkownika komputera’ -> Dokumenty -> efile -> epityPlatnika -> temp, a następnie wyszukujemy nazwę folderu z wcześniej zapamiętaną przez nas końcówką numeru  ‘..BF7714’ i otwieramy ten folder,

zaznaczamy plik XML, który jest zapisany w tym folderze i klikamy na  “Otwórz”.

Następnie w aplikacji Sigillum Sign klikamy w przycisk “Podpisz”

W kolejnym oknie wybieramy z listy swój certyfikat e-podpisu i klikamy “Dalej”

Wpisujemy kod PIN i potwierdzamy go.

Wyświetlą się parametry wykorzystywane do podpisu, klikamy 'Dalej'.

W tym momencie plik XML zostanie sygnowany podpisem elektronicznym i w katalogu utworzy się podpisany plik o rozszerzeniu *.xml.XADES

Po pojawieniu się informacji ze statusem 'Sukces', wracamy do zminimalizowanego okna programu e-pity Płatnika i klikamy na ‘Dalej’.

Kliknięcie na “Dalej” spowoduje rozpoczęcie wysyłki podpisanego pliku XML do serwera Ministerstwa Finansów

Klikamy “OK” i wracamy do aplikacji. Wysyłana e-deklaracja jest aktualnie w trakcie przetwarzania - pojawił się przy niej status 301. Po jej pomyślnej weryfikacji deklaracja otrzyma status 200 i w programie zostanie do niej odebrane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
Gdy serwer Ministerstwa jest bardziej przeciążony czas oczekiwania na odbiór UPO może się wydłużyć z kilku minut do kilku - kilkunastu godzin.
W zakładce Moje Formularze w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia, czy nasza deklaracja została już pomyślnie odebrana na serwerze MF i czy otrzymały status 200 i UPO.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję